09
Ağu

Deck döşeme

Deck Montajı 

Deck Döşeme 

Deck montajı esasında nasıl yapılmalıdır.

Deck dış mekan ahşap döşemedir. En temel esas ahşap malzemenin beton zeminden izole edilmesi yada uzaklaştırılmasıdır.. Deck montajı bunu 5cm * 5 cm veya 2,5 cm * 5 cm gibi ölçülerde emprenye edilmiş çam karkasların veya deck malzemesinden imal edilmiş karkasın beton zemine vida , dübel ve veya yapıştırlıması maharetiyle yapılır.

Deck uygulama yapılırken deck aralarındaki açıklığın minimum 5 mm yada 3mm olacak şekilde monte edilmesi gerekmektedir. Deckler karkasa klipslerle üstten vidalanarak da monte edilse, ses ve oynamaya engel olmak için derz mastiği ile yapıştırılmalıdır.(öneri)Ya da karkas ve dek arasına kaliteli tutkal sıkılmalıdır.

Karkasların üzerine deck malzeme çakılarak , üsten vidalı kavelalı , deck klipsi ile ( poli propilen veya paslanmaz kalvaniz metal klips ) yardımıyla döşemesi yapılır.

Son olarak üzerine teak yağı ( teak oil ) yada daha önerilen ultraviyole deck koruyucusu sürülür..

Ahşap Deck Uygulama Nasıl Yapılır ?
Deck Montajı
Deck Döşeme
Deck Uygulama

► Güzel bir deck uygulama-döşeme yapılabilmesi için uygulama yapılacak yüzeyin (şap) düzgün olması gerekmektedir. Suyun akış istikametleri iyi hesaplanmalı ve yüzeyde su birikmemesi sağlanmalıdır. Yüzeyin düzgün olmaması, ahşabın ses yapmasına ve oynamasına sebep olmaktadır. Şayet zemin beton ise (uzun vadede su yada nem çekebilecek bir yüzeyse) sürme izolasyon ile suyu emmesi engellenmesi tavsiye edilir.

► Deck uygulaması yapılacak zemin kuru olmasına dikkat edilir. Yeterince kuru olmayan zeminler ile uygulanacak deck’ler arasında asgari 10 cm’lik bir boşluk olmalıdır. Ahşabın daima hava sirkülâsyonunu sağlamak gerekmektedir.

► Deck’lerin altında kullanılan karkas malzeme emprenye-thermowood yada sert ağaçlardan keresteden olmalı ve su akış yönüne paralel olarak döşenmelidir.

► Uzun boy decklerde başlara diş açılmasıdır. Usta hatalarını minimize eder hem de decklerin baş kısım hareketlerine mani olur.

► Deck Montaj için mutlaka paslanmaz çelik vidaların kullanılması önerilmektedir. Yumuşak ağaçlarda havşa açmaya gerek yok iken sert ağaçlarda havşa açmaya gerek duyulmaktadır. Önerilen vidalama sistemleri Deck Klipsi sistemidir.Kanallı Plastik ve Metal Klips,Yada kanal açmaya gerek olmadan kullanılabilen Çakma Klips kullanılabilir

►Deck Uygulama yapılırken deck aralarındaki açıklığın minimum 5 mm olacak şekilde monte edilmesi gerekmektedir. Deckler karkasa klipslerle üstten vidalanarak da monte edilse, ses ve oynamaya engel olmak için derz mastiği ile yapıştırılmalıdır.(öneri)

► Armuzlu deck uygulaması için 2 deck arasındaki genişliğin minimum 5 mm, derinliğin 7 mm boşluk olacak şekilde bırakılması ve arası derz mastiği ile doldurulması gerekmektedir.

► Altı ahşap karkaslı Karo Deck uygulamarda, decklerin ses yapmaması ve oynamaması için normal uzun decklerde olduğu gibi zemine yapıştırılması gerekmektedir.

► Altı plastikli Karo deck uygulamalarında ise ahşapla uyumlu bir plastik seçilmelidir. Plastiğin altında suyun göllenme durumu engelleyecek ve suyun akışını sağlayabilecek bir yapının seçilmesi gerekmektedir.

► Dış mekan kullanımlarında vidanın ahşaba renk verme riskini azaltmak için paslanmaz çelik malzeme kullanılmalıdır. Eğer montaj için baskılı hava tabancası kullanılacak ise, galvaniz saçtan yapılmış vidalarda kullanılabilir.

► Deck’te kullanılacak Boya için farklı markalar kullanılabilir.Eğer renk uygulanmayacaksa genelde teak yapı uygulanır